آموزش هات لینک (hot link) با htaccess

علی حسین شهابی

1395/8/16

نظر0

با سلام و درود

در این جلسه به معرفی قابلیت hot link در htaccess می پردازیم .

با استفاده از hot link می توانیم از مصرف منابع سایت خود به وسیله ی سایت های دیگر جلوگیری کنیم . خب طبیعتا این عمل باعث می شود ترافیک سایت خودمون بیهوده هدر نره .

فرض کنید من یک عکس در وب سایت شما را دوست دارم و می‌خواهم آن عکس در سایت من نیز قرار بگیرد. اگر من از URL کامل عکس شما در سایتم استفاده کنم، هر بار که کسی از سایت من دیدن می‌کند، عکس از سایت شما دانلود ‌می‌شود. این بدین معناست که من از پهنای باند شما برای عکس‌های سایت خود استفاده می‌کنم. حالا اگر شما محافظ هات لینک (hot link) را فعال کنید، من نمی‌توانم پهنای باند شما را بدزدم.

محافظ هات لینک (hot link) اجازه نمی‌دهد سایت‌های دیگر مستقیما به فایل‌ها و یا تصاویر موجود در سایت شما لینک بزنند. سایت‌های دیگر تنها می‌توانند به فایل‌هایی لینک کنند که شما نوع آنها را مشخص نکرده‌اید.

توجه کنید برای استفاده از این قابلیت نیاز است mod_rewrite را فعال نمایید :

RewriteEngine on

در مثال زیر برای فایل های ‘.gif’, ‘.jpg’ و ‘.css’ هات لینک (hot link)  را فعال می نماییم . برای این کار یک فایل .htaccess بسازید و کدهای زیر را داخل آن قرار دهید .

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?yourdomain.com/.*$ [NC]
RewriteRule \.(gif|jpg|css)$ - [F]

کدهای بالا به وب سرور آپاچی میگه تمام لینک های مربوط به  ‘.gif’, ‘.jpg’ and ‘.css’ از سایت خودمون که در سایت های دیگه ای به جز http://www.yourdomain.com/ هستند را بلاک کن. قبل از اینکه فایل  .htaccess خودتون رو ذخیره کنید حتما جای http://www.yourdomain.com/ دامین خودتون رو قرار دهید .

خب حالا می خواهیم در مثال زیر میخواهیم وقتی سایتی از فایل های  git یا jpg ای که مربوط به سایت ما هست استفاده کرد به جای اون ، عکس پیشفرضی که ما مشخص کردیم در سایت اش نمایش یابد (مثلا عکس یک مرد عصبانی)

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?yourdomain.com/.*$ [NC]
RewriteRule \.(gif|jpg)$ http://www.yourdomain.com/hotlink.jpg [R,L]

باز هم مثل قبل کدهای بالا به وب سرور آپاچی میگه تمام لینک های مربوط به  ‘.gif’, ‘.jpg’ and ‘.css’ از سایت خودمون که در سایت های دیگه ای به جز http://www.yourdomain.com/ هستند را بلاک کن  ولی ایندفه به جای اون عکس ها , عکس http://www.yourdomain.com/hotlink.jpg را نمایش بده .

یادتونم نره قبل از ذخیره , دامین خودتون رو جای yourdomain.com قرار بدین .

خب اینم از آموزش هات لینک (hot link) .

برای بقیه آموزش های htaccess پست های بعدی را مشاهده نمایید .

اینستاگرام علی حسین شهابی لینکدین علی حسین شهابی

0 نظر

ارسال نظر جدید

 
Not signed in

کلیه حقوق مادی و معنوی , متعلق به سایت (Alihossein.ir)می باشد ,انتشار مطالب بدون ذکر منبع از نظر اخلاقی و شرعی صحیح نمی باشد.